Wie is de doelgroep van BuZz eigenlijk? Tijdens de BuZz ExperienZz beantwoordde Rob Manders van Bureau Blauwberg die vraag aan de van cijfers.
Doelgroep BuZz
Leiden telt circa 15.000 tot 17.000 kwetsbare stadsbewoners, ofwel 12 tot 13% van de bevolking. Ter vergelijking: in steden als Den Haag, Rotterdam en Tilburg ligt dat percentage beduidend hoger. Zelfs in een stad die het relatief goed doet, is de opgave aanzienlijk.
Allesbehalve homogeen
De doelgroep is allesbehalve homogeen: alle leeftijden, uiteenlopende nationaliteiten, verspreid over de stad. Een standaardaanpak werkt niet. Wat deze mensen wél verbindt, is een stapeling van obstakels— schulden, laag inkomen, beperkte taalvaardigheden. Niet één obstakel, maar meerdere tegelijk, en structureel.
Opvallend is de hoge verhuismobiliteit in de kwetsbare wijken. In buurten als Slaaghwijk, Noord, Zuidwest en de Mors woont 50 tot 70% van de bewoners er korter dan tien jaar. Dat vraagt van BuZz — en andere partners — een voortdurende aanwezigheid in de wijk: zichtbaar, op pad, steeds nieuwe contacten aangaan.
De groep kwetsbare bewoners is over de jaren kleiner geworden, maar de afstand tot de rest van Leiden groeit. Als kennisstad stelt Leiden hoge eisen aan iedereen die meedoet, wat de positie van kwetsbare bewoners er niet gemakkelijker op maakt.
Vier sleutelfactoren
Vier sleutelfactoren bepalen wat BuZz en haar deelnemers nodig hebben:
- een dynamische wijkomgeving,
- prikkels om de wijk uit te gaan en de horizon te verbreden,
- herkenbare rolmodellen
- en een organisatie die niet alleen opvangt maar ook opstuwt.
BuZz is geen vangnet. BuZz is een trampoline.
De presentatie van Rob is mede gebaseerd op het onderzoek van Bureau Blaauwberg dat in 2023 heeft plaatsgevonden. De volledige rapportage is te vinden op de website van BuZz: Kwetsbaarheid in Leiden.


